Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Pad 2
- Battery:
- 10000
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Type | 10000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 266 x 191.6 x 6.6 mm (10.47 x 7.54 x 0.26 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 585 g (1.29 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Resolution | 1968 x 2800 pixels (~284 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 441.3 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 600 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.2, 21mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Colors | Gray, Blue, Violet |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |