Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Pad
- Battery:
- 8040
BATTERY
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Type | 8040 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 253.2 x 164.7 x 6.6 mm (9.97 x 6.48 x 0.26 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 489 g (1.08 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10 |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, AF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| 2G bands | NIA |
| 3G bands | NIA |
| 4G bands | NIA |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 12, OriginOS HD |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |