Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo iQOO Z9x
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Charging | 44W wired Reverse wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes |
| Weight | 199 g (7.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Colors | Tornado Green (Northern Green), Storm Grey (Mystic Black), White |
| Models | V2353A, I2219 |
NETWORK
6 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Global 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - Global 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 14, Funtouch OS 14 (International), OriginOS (China) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | iQOO Z9x |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |