Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo iQOO 15R
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Charging | 100W wired Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 202 g or 206 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS, NavIC |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 4320Hz PWM, 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Colors | Dark Knight, Triumph Silver |
| Models | I2508 |
NETWORK
6 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48, 71 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 75, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | iQOO 15R |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |