Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo iQOO 15 Ultra
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Charging | 100W wired, PPS, PD 40W wireless Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7400 mAh |
BODY
1 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Water resistant Built-in cooling fan Pressure sensitive zones (600Hz touch-sensing) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~508 ppi density) |
| Size | 6.85 inches, 114.0 cm2 |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1000 nits (typ), 2600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 85mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.1, 15mm (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Internal | Up to 1TB 24GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Colors | Blue; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | iQOO 15 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |