Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Umidigi Note 100A
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Charging | 20W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167.8 x 77.4 x 7.7 mm (6.61 x 3.05 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Dual | 13 MP, (wide) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Internal | 256GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Colors | Rock Black, Interstellar Blue, Lake Green, Starry White |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Note 100A |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |