Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Tab A7
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 7680 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Dimensions | 243.6 x 162.4 x 7.9 mm (9.59 x 6.39 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 566 g (1.25 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Colors | Space Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| GPU | IMG8322 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
1 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
SOUND
2 specs| Specification | Tab A7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |