Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Tab A10 PRO
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 6600 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Dimensions | 237.7 x 156.5 x 7.8 mm (9.36 x 6.16 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 446 g (15.73 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | UFS 2.1 |
MISC
1 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Colors | Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT8786 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | yes |
SOUND
2 specs| Specification | Tab A10 PRO |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes , with stereo speakers |