Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone RugKing 3 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired 5W reverse wired |
| Type | Li-Po 5700 mAh |
BODY
3 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 173.8 x 83 x 12.9 mm (6.84 x 3.27 x 0.51 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 286 g (10.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, AF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Green, Orange |
NETWORK
5 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | RugKing 3 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |