Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone RugKing
- Battery:
- 9600
BATTERY
2 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Charging | 18W wired 5W reverse wired |
| Type | 9600 mAh |
BODY
3 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Dimensions | 173.4 x 83.4 x 18.3 mm (6.83 x 3.28 x 0.72 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 397 g (14.00 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 60Hz, 910 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7255 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | RugKing |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes (126dB) |