Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Power Armor 13
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Others | 15W wireless ; 5W reverse wireless |
| Type | Li-Po 13200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Dimensions | 183.7 x 85.4 x 20.8 mm (7.23 x 3.36 x 0.82 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.2m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 492 g (1.08 lb) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Size | 6.81 inches, 112.0 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
2 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Others | Infrared distance measure (error range: 1~20m, Β±10mm; 20~40m, Β±25mm) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor, coulombmeter |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8Β΅m, PDAF ; 8 MP, f/2.2, (ultrawide) ; 2 MP, f/2.6, (macro) ; 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat12 600/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Power Armor 13 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |