Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Note 8
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2700 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Dimensions | 141.7 x 66.5 x 12 mm (5.58 x 2.62 x 0.47 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | no |
| Positioning | GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Resolution | 442 x 960 pixels, 19.5:9 ratio (~192 ppi density) |
| Size | 5.5 inches, 74.1 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Dual | 5 MP, f/2.8 ; 2 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Colors | Black, Amber Sunrise, Midnight Green |
NETWORK
4 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| GPU | Mali-400 |
| OS | Android 10 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
1 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| Single | 2 MP |
SOUND
2 specs| Specification | Note 8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |