Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Note 13P
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5180 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 x 75.7 x 9.9 mm (6.39 x 2.98 x 0.39 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Dual | 20 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.78, 1.0µm, AF ; 2 MP, f/2.8, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Colors | Starry Black, Mystery Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.09, 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Note 13P |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |