Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Note 11P
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Dimensions | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | Glass front, plastic back, plastic frame |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | no |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF ; 8 MP, f/2.2, (ultrawide ;) 2 MP, f/2.6, (macro) ; 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Colors | Black, Red, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/1.8 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | Note 11P |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |
| Others | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |