Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor X9 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 158 x 77.5 x 13.9 mm (6.22 x 3.05 x 0.55 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min), Drop resistant up to 1.2m , MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide) ; AF MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM , eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Colors | Red, Black, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| Speed | HSPA 21/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio A25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor X9 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |