Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor X7 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 150 x 78.9 x 14.6 mm (5.91 x 3.11 x 0.57 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.2m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 234 g (8.25 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), AF ; 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
2 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Orange |
| SAR | 0.80 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A20 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor X7 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |