Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor X10 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5180 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 158.2 x 76.7 x 14.6 mm (6.23 x 3.02 x 0.57 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.2m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Dual | 20 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.78", 1.0µm, PDAF ; 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | eMMC 5.1 |
MISC
1 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Colors | Black/Gray |
NETWORK
5 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28 |
| Speed | HSPA 21/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor X10 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |