Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 8 Pro
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 5580 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Build | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
| Dimensions | 166 x 81.8 x 15 mm (6.54 x 3.22 x 0.59 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.2m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Triple | 16 MP, f/2.2, (wide), PDAF ; 5 MP, f/2.4, (macro) ; 2 MP, f/2.2, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Orange, Red |
NETWORK
5 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat7 300/150 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 8 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |