Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 34
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Charging | 66W wired 10W reverse wired |
| Type | Li-Ion 25500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Dimensions | 183.1 x 86.6 x 32.7 mm (7.21 x 3.41 x 1.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 763 g (1.68 lb) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF 64 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.0", 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Internal | 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
6 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 34 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |