Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 29 Pro
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Charging | 120W wired, PPS, 20% in 10 min 10W reverse wired |
| Type | Li-Ion 21200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 177.4 x 85.6 x 33.8 mm (6.98 x 3.37 x 1.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) 1000 lumens dedicated flood flashlight Warning light |
| Weight | 688 g (1.52 lb) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 Secondary display on the back: AMOLED, 1.04 inches, 340 x 340 pixels, 600 nits (peak) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF 64 MP, f/1.8, 26mm (night vision), 1/2.0", 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Internal | 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
6 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 29 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |