Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 23 Ultra
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 60% in 10 min |
| Others | 50W wireless , Reverse wireless |
| Type | Li-Po 5280 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 177.4 x 81.5 x 12.8 mm (6.98 x 3.21 x 0.50 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) , Drop resistant up to 1.8m , MIL-STD-810H compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 332 g (11.71 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared port | yes |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer , Emergency SOS via satellite (Bullitt Satellite Connect service) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF , 8 MP, (telephoto), 3.2x optical zoom , 50 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide) , 64 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights |
| Video | 4K@60fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Others | UFS 3.1 |
MISC
1 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Colors | Elite Black, Umbra Orange |
NETWORK
6 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.3, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 23 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | no |
| Loudspeaker | yes |