Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 21
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 9600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Dimensions | 176 x 81.6 x 18.1 mm (6.93 x 3.21 x 0.71 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) , Drop resistant up to 1.5m , MIL-STD-810H compliant , Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 400 g (14.11 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.9, (wide), 0.8µm, PDAF , 24 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 21 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes (122dB) |