Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Ulefone Armor 11T 5G
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Others | 10W wireless |
| Type | Li-Po 5200 mAh |
BODY
5 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Build | Front glass, aluminum back with rubber, aluminum frame |
| Dimensions | 163.8 x 81.6 x 14.2 mm (6.45 x 3.21 x 0.56 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ; Drop resistant up to 1.2m ; MIL-STD-810G compliant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 293 g (10.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Protection | Oleophobic coating |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, baroceptor |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Penta | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8ยตm, PDAF ; FLIR thermal camera (Lepton module) ; 5 MP ; 2 MP, f/2.4, (macro) ; 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
3 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Others | UFS 2.1 |
MISC
1 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
6 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ; CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 ;CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Armor 11T 5G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | yes |
| Loudspeaker | yes |