Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tesla Smartphone 9.2
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Charging | No fast charging, no wireless charging |
| Type | Li-Po 3000 mAh (non-removable) |
BODY
4 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Build | Not specified |
| Dimensions | 149.69 x 72.89 x 7.90 mm |
| SIM | Dual SIM (microSIM + nanoSIM), dual standby |
| Weight | 185.70 g |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Radio | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
DISPLAY
4 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Protection | Asahi Dragontrail Glass Screen-to-body ratio ~78.6% |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~287 ppi) |
| Size | 5.86 inches |
| Type | IPS TFT, 16.7M colors |
FEATURES
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Others | SAR: 0.885 W/kg Java: No |
| Sensors | Fingerprint scanner, accelerometer, proximity, light sensor, magnetometer, Hall-effect |
MAIN CAMERA
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Single | 16 MP, AF, digital zoom |
| Video | 1080p @30fps (MPEG4, H.263, H.264) Flash No |
MEMORY
1 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Colors | Not specified |
| Others | Special Features Touchscreen Organizer, Calculator, Alarm Stopwatch, Flight mode Recorder, Vibrations RSS Reader |
NETWORK
4 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| Chipset | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| GPU | PowerVR GE8320 @650 MHz |
| OS | Android 8.1 Oreo |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p @30fps Flash No |
SOUND
2 specs| Specification | Smartphone 9.2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |