Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tesla Smartphone 9.1 Lite
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Charging | Quick Charge |
| Type | Li-Ion 2800 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Dimensions | 154.50 x 73.00 x 8.60 mm |
| SIM | Dual SIM (microSIM + nanoSIM or microSIM + microSD) |
| Weight | No data |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| USB | USB Type-C v2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
DISPLAY
5 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Others | ∼74.3% screen-to-body ratio, LED notification |
| Protection | No |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Size | 5.7 inches |
| Type | IPS TFT, 16.7M colors |
FEATURES
1 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint scanner: Yes Accelerometer: No data Proximity: No data Light sensor: No data Gyroscope: No data Compass/Magnetometer: No data Barometer: No Iris Scanner: No Thermometer: No Hygrometer: No Other Features SMS, MMS, Email (POP3, IMAP4, SMTP) Instant Messenger, RSS Reader Voice Dial, Speakerphone, Vibrations Stopwatch, Alarm, Calculator, Organizer, Calendar Java (ART runtime) Push to Talk: No Videophone: No |
MAIN CAMERA
4 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Features | Autofocus (AF), Digital Zoom, Dual LED flash |
| Others | MPEG4, H.263, H.264 |
| Single | 13 MP |
| Video | 1920 x 1080 |
MEMORY
1 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Card Slot | Yes — microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
MISC
1 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Models | Smartphone 9.1 Lite |
NETWORK
5 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / UMTS / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1.5 GHz) |
| Chipset | MediaTek MT6750 |
| GPU | ARM Mali-T860 MP2 @ 520 MHz |
| OS | Android 7.0 Nougat |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| Features | Digital Zoom |
| Single | 8 MP |
| Video | MPEG4, H.263, H.264 |
SOUND
3 specs| Specification | Smartphone 9.1 Lite |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Audio Features | AAC, AAC+, AMR, WAV, eAAC+ |
| Loudspeaker | Yes |