Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark Go
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167.7 x 77.7 x 8 mm (6.60 x 3.06 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 50 MP |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Colors | Sky Blue, Ink Black, Turquoise Green |
| Models | KM8 |
NETWORK
6 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Spark Go |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |