Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 40C
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.6 x 77 x 8.4 mm (6.52 x 3.03 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Colors | Veil White, Ripple Blue, Titanium Grey, Ink Black |
| Models | KM4k |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15, HIOS 15.1 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 40C |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |