Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 40 Pro plus
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 100% in 55 min 30W wireless 5W reverse wireless 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 6.5 mm (6.45 x 2.98 x 0.26 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Weight | 160.4 g (5.64 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Colors | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
| Models | KM7 |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, HIOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 40 Pro plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |