Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 40
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 55 min to 100% |
| Type | 5200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Dimensions | 165.6 x 77 x 7.7 mm (6.52 x 3.03 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
2 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Colors | Ink Black, Titanium Grey, Veil White, Mirage Blue |
| Models | KM5 |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 (12 nm) Mediatek Helio G91 (12 nm) - NFC model |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 40 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |