Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 30 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 166.6 x 77 x 7.4 mm (6.56 x 3.03 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 1700 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Single | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", PDAF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Colors | Obsidian Edge, Arctic Glow, Magic Skin 3.0, Optimus Prime Edition |
| Models | KL7 |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 30 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |