Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 30
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 168 x 76.4 x 7.7 mm or 7.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Single | 64 MP, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Colors | Stellar Shadow, Astral Ice, Magic Skin 3.0, Bumblebee Edition |
| Models | KL6 |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 14, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 30 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |