Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Spark 10 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| Dimensions | HSPA, LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.3 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Colors | Starry Black, Pearl White |
| Models | KI7 |
NETWORK
5 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 13, HIOS 12.6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 32 MP, (wide) |
| Video | 440p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Spark 10 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |