Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova 7
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 29 min, 100% in 69 min 30W wireless (magnetic) 10W reverse wired |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Dimensions | 167.3 x 75.6 x 8.9 mm (6.59 x 2.98 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Colors | Geek Black, Magic Silver, Oasis Green |
| Models | LJ7 |
NETWORK
6 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Pova 7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |