Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova 6 Pro
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Charging | 70W wired, 50% in 20 min, 100% in 50 min 10W reverse wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 165.5 x 76.1 x 7.9 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Dual | 108 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 2 MP, (depth) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Colors | Comet Green, Meteorite Grey |
| Models | LI9 |
NETWORK
6 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Single | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pova 6 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |