Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova 5 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Charging | 68W wired, 50% in 15 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 9 mm (6.63 x 3.01 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Multiple LED lights on the back (notifications, low battery, game actions) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Features | Dual LED flash |
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Colors | Dark Illusion, Silver Fantasy, Free Fire Edition |
| Models | LH8n |
NETWORK
6 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pova 5 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |