Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova 3
- Battery:
- 7000
BATTERY
2 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 173.1 x 78.5 x 9.4 mm (6.81 x 3.09 x 0.37 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM RGB notification light stripe on the back (Electric Blue model only) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~389 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 113.1 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF 0.08 MP (auxiliary lens) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Colors | Electric Blue, Tech Silver, Eco Black |
| Models | LF7n |
NETWORK
5 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 11, HIOS |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pova 3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |