Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova 2
- Battery:
- 7000
BATTERY
2 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 173.3 x 78.8 x 9.6 mm (6.82 x 3.10 x 0.38 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~389 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 113.1 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 480 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash |
| Quadra | 48 MP, f/1.9, (wide), PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) 2 MP, (depth) |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Colors | Polar Silver, Power Blue, Dazzle Black |
| Models | LE7, LE7n |
NETWORK
5 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 11, HIOS 7.6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pova 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |