Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pova
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Dimensions | 171.2 x 77.6 x 9.4 mm (6.74 x 3.06 x 0.37 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 480 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Features | Quad-LED flash |
| Quadra | 13 MP or 16 MP, f/1.9, (wide), PDAF 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) 4th unknown camera |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Colors | Magic Blue, Speed Purple, Dazzle Black |
| Models | LD7, LD7j, MZ-TECNO LD7 |
NETWORK
5 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 10, HIOS 7.0 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pova |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |