Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Pop 8
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm (6.44 x 2.98 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/1.8, (wide), 1.12µm, AF 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Internal | 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
2 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Colors | Mystery White, Alpenglow Gold, Magic Skin, Gravity Black |
| Models | BG6h, BG6i |
NETWORK
5 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 13 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Pop 8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |