Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Phantom X2 Pro
- Battery:
- 5160
BATTERY
2 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 54% in 20 min, 100% in 60 min |
| Type | 5160 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame, plastic back |
| Dimensions | 164.6 x 72.7 x 9 mm (6.48 x 2.86 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 (~93.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 500 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, PDAF 50 MP, f/1.5, 65mm (telephoto), 1/2.7", 0.64µm, PDAF, 2.5x optical zoom, retractable lens 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/1.3", 1.12µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Colors | Stardust Gray, Mars Orange |
| Models | AD9 |
NETWORK
6 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| OS | Android 12, HIOS 12 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phantom X2 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |