Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Phantom X
- Battery:
- 4700
BATTERY
2 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 70% in 30 min |
| Type | 4700 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Dimensions | 163.5 x 73.8 x 8.7 mm (6.44 x 2.91 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Features | Laser AF, Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Colors | Starry Night Blue, Monet Summer |
| Models | AC8 |
NETWORK
5 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| OS | Android 11, HIOS 7.6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| Double | 48 MP, f/2.2, (wide), 1/2.0", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phantom X |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |