Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Phantom V Fold
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 40% in 15 min, 100% in 55 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Build | Glass front folded (Gorilla Glass Victus), plastic back, aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 159.4 x 140.4 x 6.9 mm Folded: 159.4 x 72 x 14.2-14.5 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | No Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Resolution | 2000 x 2296 pixels (~388 ppi density) Cover display: LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1100 nits (peak), Corning Gorilla Glass Victus 6.42 inches, 1080 x 2550 pixels, 431 PPI |
| Size | 7.85 inches, 196.9 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1100 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Sensors | USB Type-C, OTG |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.3", 1.2µm, PDAF 50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.8", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Colors | Black, White |
| Models | AD10 |
NETWORK
6 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| OS | Android 13, HiOS 13 Fold |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 1.12µm Cover camera: 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phantom V Fold |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |