Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Phantom V Flip
- Battery:
- 4000
BATTERY
2 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 15 min |
| Type | 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Build | Eco leather back, aluminum frame, steel hinge |
| Dimensions | Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mm Folded: 88.8 x 74.1 x 15 mm |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) Cover display: AMOLED 1.32 inches, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Colors | Iconic Black, Mystic Dawn |
| Models | AD11 |
NETWORK
6 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| OS | Android 13, HIOS 13.5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Phantom V Flip |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |