Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Megapad Pro
- Battery:
- 10000
BATTERY
2 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 10000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Dimensions | 6.0 mm thickness |
| SIM | No |
| Weight | 547 g (1.21 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Size | 12.0 inches, 409.9 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Internal | Up to 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Colors | Sky Gray, Aurora Violet |
NETWORK
5 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| 5G bands | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
1 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Megapad Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers) |