Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 50 Pro 4G
- Battery:
- 6150
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 6150 mAh |
BODY
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.4 mm (6.39 x 3.03 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810 compliant* |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Protection | Unspecified HDR image support |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Colors | Moonlight black, Malachite green, Nebula titanium, Fir green, Lavender mist, Ethereal blue |
| Models | CN5c |
NETWORK
5 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G200 Ultimate (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 50 Pro 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |