Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 50 Pro
- Battery:
- 6500
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired |
| Type | 6500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm (6.39 x 3.03 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | ..... |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) HDR image support |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Colors | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Misty Purple |
| Models | CN7c |
NETWORK
6 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, (wide) |
| Video | YES |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 50 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |