Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 40 Pro
- Battery:
- 5200
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Charging | 45W wired, 50% in 23 min, 100% in 43 min |
| Type | 5200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.3 mm (6.47 x 2.94 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i HDR image support |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Colors | Emerald Lake Green, Galaxy Black, Glacier White |
| Models | CM7 |
NETWORK
6 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2NP |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, HIOS 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 40 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |