Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 30S
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 0-100% in 45 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Dimensions | 164.5 x 74.6 x 7.6 mm (6.48 x 2.94 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
4 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 2 MP, (depth) Auxiliary lens |
| Video | Yes |
MEMORY
1 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Colors | Nebula Violet, Blue, Celestial Black, Dawn Gold |
| Models | CLA5 |
NETWORK
5 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash |
| Single | 13 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 30S |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |