Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 30 Pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Charging | 70W wired, 0-100% in 47 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Dimensions | 164 x 74.5 x 7.7 mm (6.46 x 2.93 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188.6 g (6.67 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) Always-on display |
| Size | AMOLED, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | 4K@30/60fps (HDR), 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Colors | Iceland Basaltic Dark, Alps Snowy Silver |
| Models | CL8 |
NETWORK
6 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 30 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |