Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Tecno Camon 30
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Charging | 70W wired, 0-100% in 45 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Dimensions | 165.3 x 75.3 x 7.7 mm (6.51 x 2.96 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", PDAF, OIS 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Colors | Iceland Basaltic Dark, Uyuni Salt White, Sahara Sand Brown |
| Models | CL6, CL6k |
NETWORK
5 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HIOS 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone |
| Single | 50 MP, (wide), AF |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Camon 30 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |